Onko – Feldenkrais

Home Onko – Feldenkrais
by PRZYJAZNE TWOJE MIEJSCE

Metoda Feldenkraisa - wsparcie w procesie zdrowienia

To projekt przeznaczony tylko dla kobiet, jako wsparcie procesu zdrowienia i leczenia onkologicznego.

Zajęcia prowadzone przez lek. Aldonę Chróściewicz, Certyfikowaną Nauczycielkę Metody Feldenkraisa 

więcej o mnie i ogólnie o zajęciach

wtorki, godzina 20:00, ZOOM, czas trwania około 1,5 godziny

W tym czasie otrzymasz: zajęcia Metodą Feldenkraisa, moją wiedzę medyczną i feldenkraisową, indywidualne uwagi jak ćwiczyć i regularny kontakt z fantastyczną grupą dziewczyn 🙂

UWAGA! DODATKOWO! Cennik dla tych zajęć (poniżej) jest niższy niż za regularne zajęcia online.

Wiem i rozumiem z czym się teraz zmagasz, jeśli ta cena nadal jest za wysoka – poproszę o kontakt na priv alchr@wp.pl, znajdziemy rozwiązanie 🙂

Metoda Feldenkraisa została stworzona przez izraelskiego fizyka – Moshe Feldenkraisa. Jest wyjątkowym sposobem pracy z umysłem i ciałem, opartym na akceptacji i uczeniu się z przyjemnością. 

Feldenkrais odkrył, że ruch jest uniwersalnym „językiem” dla układu nerwowego, ruch jest sposobem kodowania informacji, który nasz mózg zawsze rozumie. Dzięki małym ruchom („mikroruchom”) w zakresie kilku centymetrów lub tylko w wyobraźni, możemy wprowadzać nowe informacje, reedukować swoje nawyki lub nie dopuszczać do powstawania nowych, szkodliwych i nieuświadomionych (np. po zabiegu operacyjnym), poprawiając tym samym swoje samopoczucie, jakość poruszania się, sprawność, zwiększając elastyczność ciała i umysłu. Dodatkowo, włączona w proces ćwiczenia świadoma obserwacja, daje możliwość lepszego poznania swoich możliwości, preferencji i odnalezienie „wewnętrznego mistrza”. Pracujemy z pytaniem „jak to się odbywa” a nie „ile mogę zrobić” – to przesunięcie w kierunku jakości ruchu sprawia, że ćwiczy się w atmosferze bezpiecznego zakresu i indywidualnych możliwości w dany dzień, z przyjemnością i radością.

Zajęcia ruchowe nazywamy „Świadomość Poprzez Ruch”, a w ich trakcie nauczyciel prowadzi grupę za pomocą instrukcji głosowej, nie demonstrując ruchów, kieruje łagodnie, pytaniami Twoją uważność do różnych części ciała, zwracając uwagę na to, co się wydarza i co odczuwasz. Nie ma porównań z innymi, każdy w tym procesie jest sobą i obserwuje siebie, poszukując tego, czego potrzebuje.

Brzmi to dziwnie i wydaje się trudne – ale tylko przed pierwszymi zajęciami 🙂 Kiedy przeczytasz to po pierwszych zajęciach – Twój umysł i ciało będą wiedziały 🙂

Łagodna praca, poprzez małe ruchy z dużą świadomością otwiera ogromne możliwości wsparcia procesu zdrowienia:

  • może być jedyną aktywnością fizyczną w okresie gdy ciało „jest słabsze”, np. po zabiegu operacyjnym, w trakcie chemioterapii czy radioterapii. Pracujesz zawsze w zakresie swoich możliwości, można wykonywać ruch  w wyobraźni (dziś w pełni udowodnione jest, że aktywacja neuronów ruchowych w wyobraźni utrzymuje je w dobrej kondycji; jest to np. podstawą uzupełnienia treningów dla zawodowych sportowców czy rehabilitacji po udarze mózgu).
  • kiedy już jesteś po okresie intensywnego leczenia onkologicznego, może stać się cennym uzupełnieniem wybranego przez Ciebie treningu czysto fizycznego czy rehabilitacji, mających na celu powrót do pełnej, codziennej aktywności.
  • świadome mikroruchy zapobiegają powstawaniu dużych zrostów i utrzymują dobrą elastyczność i ukrwienie tkanek (szczególnie tych po niezbędnym leczeniu np. operacji), przyśpieszając tym samym proces gojenia do pełnej sprawności.
  • ćwiczenia te powodują zmniejszenie dolegliwości bólowych/dyskomfortu ciała np. kręgosłupa i stawów, przy stopniowym zwiększeniu ich ruchomości oraz prawidłowego użycia w ruchu.
  • włączenie w proces świadomej obserwacji pozwala na przekierowanie myślenia w stan bycia „tu i teraz”, co skutkuje redukcją stresu (fizycznego i emocjonalnego) i wyrwanie się z „błędnego koła” niepokoju i lęku, myślenia o chorobie, a nie zdrowieniu. to czas dedykowany tylko dla siebie i spędzony z sobą.
  •  praca ze sobą, w swoim zakresie, z przyjemnością i ciekawością pozwala na ciągły rozwój, odkrycie pokładów kreatywności w sobie, poznanie swoich preferencji, przywrócenie harmonii ruchów i prawidłowego balansu mięśniowego.

Jedyne co musisz zrobić – to z bezpiecznego, domowego zacisza połączyć się z nami na ZOOM 🙂

Oczywiście, że dasz radę! 

Proszę odrzuć nawyk myślenia o ruchu jako o dużym wysiłku, z mnogością identycznych powtórzeń do granic możliwości. Tu wszystko odbywa się w zakresie szanowania swoich aktualnych możliwości, możesz wykonywać ruchy w wyobraźni a nawet zasnąć (tak się dzieje, gdy mózg „jest przebodźcowany”) i nadal będzie to działać!!!

We wtorek o godzinie 19:55 kliknij link:

LINK DO ZAJĘĆ:  https://zoom.us/j/541026276 

MEETING ID: 541-026-276

i gotowe!

OPŁATY – PIERWSZE ZAJĘCIA GRATIS!!!

A potem:

jednorazowe wejście: 25 zł

karnet na miesiąc (4 lekcje) 80 zł

 Aldona Chróściewicz
mBank 43 1140 2004 0000 3802 3601 6299
w tytule: Onko-Feldenkrais online, data i godziny zajęć
 
Jeśli chcesz uczestniczyć w zajęciach, a obecna sytuacja finansowa uniemożliwia Ci zapłacenie powyższej kwoty – zapraszam do kontaktu na priv: alchr@wp.pl
 

(ciąg dalszy opracowany w całości przez Krzysia Basztona, Certyfikowanego Nauczyciela Metody Feldenkraisa – dziękuję za możliwość skorzystania 🙂 )

PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ:

  • załóż luźny strój, nie krępujący ruchów
  • ciepłe skarpety, jeśli jesteś ciepłolubny/a
  • przygotuj duży ręcznik (koniecznie)
  • koce lub matę i koce tak, żeby leżało Ci się wygodnie (ruchy będzie wykonywać w pozycjach na plecach, na boku, na brzuchu)

INFORMACJE TECHNICZNE:

1. Włącz laptop/komputer. Zadbaj by laptop był podłączony do prądu, tak, żeby bateria nie rozładowała się w trakcie. Jeśli chcesz, żebym Cię widziała na podłodze, ustaw proszę laptop odpowiednio tak, żeby widzieć siebie na ekranie. Nie jest to konieczne ale pomoże mi w prowadzeniu.

2. Kliknij w link podany wyżej (jest to link do wirtualnego pokoju — jeśli w swoim laptopie/komputerze masz działającą kamerę będziemy mogli się widzieć). Jeśli nie, będziemy się tylko słyszeć.

3. Po kliknięciu w ten link zobaczysz okno z instrukcją do zapisania (Windows) lub otwarcia (mac) pliku zoom.

4. Kliknij „Zapisz plik” (Windows) lub „Otwórz” (mac). Jeśli korzystasz z Windowsa zapisz plik najlepiej na pulpicie, tak aby łatwo go odnaleźć a następnie poprzez dwukrotne kliknięcie, zainstalować.

5. Po zapisaniu lub uruchomieniu pliku pojawi się okno z możliwością wpisania imienia i dołączenia do wirtualnego pokoju, w którym odbędą się zajęcia.6. Wystarczy wpisać swoje imię i kliknąć „Join the meeting” a następnie “Join with Computer Audio”. Uwaga: istnieje również możliwość połączenia się przez smartfona, po zainstalowaniu darmowej aplikacji zoom (ikona białej kamery na niebieskim tle) i wpisaniu numeru spotkania (Meeting ID) oraz hasła.

30 MIN PRZED ZAJĘCIAMI:

1. W miarę możliwości przygotuj sobie pokój, w którym będziesz mogła/mógł się skupić. Jeśli to możliwe zamknij drzwi, tak żeby do środka nikt nie wchodził. W trakcie zajęć nie przejmuj się dźwiękami ze swojego otoczenia.

2. Laptop lub komputer dobrze mieć w pobliżu miejsca, w którym będziesz leżeć, tak abyś mnie dobrze słyszał/a.

3. Jeśli głośniki w Twoim laptopie/komputerze są słabe podłącz jeśli możesz głośniki zewnętrzne tak żeby jak najlepiej słyszeć.

4. Przygotuj matę a na niej koc lub 2 koce jeden na drugim, tak, żeby było Ci wygodnie.

5. Załóż luźny strój (długi rękaw), zdejmij całą biżuterię, która może Ci przeszkadzać w trakcie.

6. Przygotuj duży ręcznik do podłożenia pod głowę dla odciążenia szyi. Ręcznik złóż w kwadrat lub prostokąt, nie rulon.

7. Jeśli możesz zadbaj o to, by pokój był odpowiednio nagrzany tak by było Ci ciepło. Zajęcia nie są rozgrzewające, w trakcie może wręcz zrobić Ci się zimno.

8. Więc – jeśli jesteś ciepłolubna przygotuj koc, którym w trakcie, w dowolnym momencie będziesz mogła się przykryć.

Zapraszam 🙂