Witamina D3

by Zuzanna Rejowska
0 comment
słońce przeświecające przez dłoń

Witamina D3 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu w każdym wieku. Wpływa na prawidłowe uwapnienie kości, reguluje pracę nerek i jelit. Zapobiega miażdżycy, przez co zmniejsza ryzyko chorób sercowo- naczyniowych. Poprawia odporność, zapobiega cukrzycy, ma działanie przeciwzapalne, wpływa na zmniejszenie chorób nowotworowych czy chorób z autoagresji, a nawet depresji.

Badania populacyjne prowadzone w wielu krajach wykazują powszechny niedobór witaminy D3 i konieczność jej suplementacji. Pierwszym źródłem tej witaminy jest słońce, a właściwie stymulowana przez nie synteza D3 w skórze. W następnej kolejności dieta bogata w tą witaminę oraz suplementacja lekowa. Aby zapewnić sobie odpowiednią produkcję wit. D3 w organizmie trzeba stale korzystać z ruchu na świeżym powietrzu wystawiając na działanie słońca co najmniej 15% powierzchni ciała (to oznacza np.powierzchnię twarzy, przedramion i części kończyn dolnych), przez około 15 minut. Jednakże w naszej szerokości geograficznej o odpowiednim nasłonecznieniu możemy mówić tylko od końca kwietnia do początku października w godzinach 10-15. W pozostałych miesiącach niezbędna jest suplementacja tą witaminą. Osoby spędzające większość dnia w pomieszczeniach zamkniętych, będący w starszym wieku lub niemowlęta winny otrzymywać witaminę D3 cały rok, pozostali od października do kwietnia. Zalecane dawki dzienne witaminy D3 zawierają się w zakresach 400 jm-1000 jm, osoby otyłe powinny podwoić dawkę zalecaną. Istnieje także możliwość przyjmowania tygodniowej dawki 1x w tygodniu (7000 jm) lub dawki miesięcznej 1x w miesiącu (30000 jm) – dobór dawki i preparatu proponuję skonsultować ze swoim lekarzem.

Niedobór witaminy D3 może się objawiać pod postacią krzywicy u dzieci, osteomalacji oraz osteoporotycznych złamań kości u dorosłych. Także w wielu innych chorobach przewlekłych możemy się spodziewać jej niedoboru. Aby go stwierdzić należy oznaczyć poziom 25OHD3 w surowicy krwi. Wynik badania stanowi podstawę do dalszego postępowania. Leczenie niedoboru witaminy D3 powinno być prowadzone przez lekarza, gdyż należy zastosować odpowiednie dawki witaminy stosownie do poziomu jej niedoboru, jak również w zależności od współistniejących chorób przewlekłych czy innych zaburzeń metaboliczny. Zwykle prowadzone jest przez kilka miesięcy. Chociaż witamina D3 jest jedną z najmniej toksycznych rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, powinniśmy pamiętać, że jej przedawkowanie może prowadzić do uszkodzenia nerek (wapnica, kamica nerek).

Dbając o zdrowie regularnie przebywajmy na słońcu, wystawiając skórę na jego działanie. Stosujmy dobrej jakości preparaty witaminy D3, w dawkach zalecanych dla danego wieku i przyjmujmy je z posiłkiem zawierającym tłuszcze aby ułatwić jej wchłanianie.

Do poczytania więcej:

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62906,witamina-d

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/139889,witamina-d-jaka-dawka-jest-bezpieczna

You may also like

Leave a Comment