Zadbaj o zdrowie latem

by Zuzanna Rejowska
0 comment
plaża, morze

Lato jest czasem wypoczynku i regeneracji sił. Wielu z nas marzy aby znaleźć się na pięknej, piaszczystej plaży lub u podnóża ukochanych gór… Zanim tam się znajdziemy powinniśmy dobrze przygotować się do wyjazdu, ponieważ lato to wysokie temperatury i duże nasłonecznienie.

Na początek poznajmy klimat w jakim znajduje się wybrane przez nas miejsce. Jeśli jest on gorący i wilgotny możemy prosto ulec przegrzaniu lub nawet doznać udaru słonecznego.

Jak zadbać o to aby rodzinne wakacje spędzone były na plaży a nie w miejscowym szpitalu?

Na wyjazd zabierz jasne przewiewne ubrania dla wszystkich członków rodziny. Stosuj krem z filtrem UV – dla małych dzieci 30 lub nawet 50 SPF, dla dorosłych wystarczy 20SPF. Noś nakrycie głowy. Planuj pobyt na plaży w godzinach mniejszego nasłonecznienia (poza godzinami 11-15). Zabierz ze sobą zapas wody mineralnej i pij ją regularnie. Często podawaj ją dzieciom. Jeżeli mimo to małe dzieci stają się marudne, płaczliwe, nie chcą się bawić i są zmęczone to sygnał, że trzeba je szybko zabrać w chłodne zacienione miejsce, poić wodą mineralną i schładzać w letniej kąpieli. Jest to konieczne aby zapobiec powstaniu udaru słonecznego, niebezpiecznego dla ich zdrowia i życia.

Także długie wycieczki rowerowe lub górskie mogą nieść ryzyko udaru słonecznego.

Planując taki wysiłek najpierw trzeba aklimatyzacji. Krótkie treningi z obfitym nawadnianiem, organizowane już na kilka dni przed wyprawą, pomogą lepiej znieść planowana eskapadę. Trzeba pamiętać, że dzieci aklimatyzują się wolniej. Przed rozpoczęciem wysiłku w wysokiej temperaturze otoczenia należy przyjąć ok 500 ml płynów, a następnie dopijać 250 ml wody na każde 20 minut dużego wysiłku. Natomiast ubiór powinien być luźny, w jasnych kolorach i nieograniczający wydzielania się potu.

Aby lepiej zrozumieć z czym możemy mieć do czynienia przedstawię pokrótce choroby z przegrzania.

Udar słoneczny jest rodzajem udaru cieplnego. Przebywanie długo w wilgotnym, nasłonecznionym i gorącym otoczeniu może skutkować przegrzaniem organizmu nazywanym stresem cieplnym. Obserwujemy wtedy – wzrost temperatury głębokiej ciała do 38-40 st C

– odwodnienie

– obfite pocenie

– wzmożone pragnienie,

– nudności

– ból głowy

– splątanie

– uczucie osłabienie lub omdlenie

Jeżeli w tym momencie nie podejmiemy działań ratunkowych, tzn. ochładzania i nawadniania, to stan takiej osoby będzie się pogarszał i dojdzie do udaru słonecznego.

Na objawy udaru składają się

– ciężkie odwodnienie

– temperatura głęboka ciała powyżej 40 st C

– sucha i gorąca skóra

– zawroty głowy, omdlenie, majaczenie

– utrata przytomności

– wstrząs

Osobę w udarze należy wynieść w chłodne i zacienione miejsce, schładzać przez rozpięcie ubrania, kąpiel w chłodnej wodzie, podając, jeżeli to możliwe, chłodne napoje, wodę mineralną i elektrolity doustne. Ułożyć na plecach z głową niżej lub jeżeli jest nieprzytomna w pozycji bocznej. Wzywać pogotowie ratunkowe, gdyż taki stan może mieć poważne i nieodwracalne konsekwencje.

Spożywanie alkoholu, przyjmowanie leków odwadniających czy przeciw depresyjnych sprzyja utracie płynów i zwiększa ryzyko wystąpienia udaru cieplnego. Miejmy na uwadze, że przebywanie w nagrzanym samochodzie lub pozostawianie w nim dzieci nawet na niedługi czas może być przyczyną tragedii.

Zadbajmy o siebie latem, nie pozostawajmy długo w miejscach gorących, pamiętajmy o dzieciach, o osobach starszych i niepełnosprawnych, oni są najbardziej narażeni na przegrzanie.

Jestem przekonana, że zwiększając swoją uważność na powyższe tematy, swoje wakacje spędzimy szczęśliwie i w pełnym zdrowiu.

Zuzanna Rejowska

You may also like

Leave a Comment